Vuk
Shutterstock
Vuk

Shutterstock

Vuk, Foto: Shutterstock

Četrnaest vukova, naravno, nisu mogli da pojedu sve jelene, ali primorali su ih da izaberu mesta za pašnjake pažljivije i da izbegnu neke delove parka u kojima su vukovi stalno patrolirali.

Na tim mestima vegetacija je počela da oživljava. Za šest godina broj stabala porastao je za čak pet puta. Pojavili su se dabrovi kojima su bila potrebna drveća da bi izgradili brane.

Dabar

youtube/ PBS

Dabar, Foto: youtube/ PBS

Izgradnjom brana povećao se i broj vodenih pacova, pataka i ribe. Vukovi su smanjili populaciju šakala, što je dovelo do povećanja broja zečeva i miševa, a oni su zauzvrat privukli jastrebove, jazavce i lisice u park.

Ono što je začuđujuće, vukovi su promenili tok reka. Rečna korita su se ispravila i stabilizovala pa se i erozija se smanjila.

To se dogodilo zato što je uticaj vukova na jelene doveo do eksplozivnog rasta drveća i trave na obalama reka, što je dovelo do njihovog jačanja. Geografija samog parka se promenila, a sve zahvaljujući 14 vukova puštenih pre manje od 25 godina.

Očigledno je da priroda uvek nađe svoj put a da joj je nekada potrebna samo mala pomoć čoveka kako bi lakše tim putom hodila.

Pročitajte još: