Deca se igraju Kompjuter Laptop
Shutterstock
Deca se igraju Kompjuter Laptop

Shutterstock

Deca se igraju Kompjuter Laptop, Foto: Shutterstock

Novi režim "porodične bezbednosti" pruža roditeljima veći stepen nadzora nad mlađom populacijom koja je okupirala društvenu mrežu TikTok. Opcija podrazumeva povezivanje naloga roditelja sa profilom tinejdžera, kao i funkciju kontrole aktivnosti na daljinu.

Ograničeni mod filtrira nepoželjne sadržaje i neprimerene poruke, sprečavajući njihovo emitovanje na telefonu deteta. Društvena mreža je postavila starosnu granicu na 13 godina, ali to ne sprečava mlađu decu da je koriste.

Istraživanje britanskog regulatornog tela za medije "Ofcom" govori da je 13 odsto dece u uzrastu od 12 do 15 godina bilo na TikToku tokom 2019. godine, što je za 8 procenata više nego godinu ranije.

Kako radi nova funkcija?
Skeniranje QR koda telefonom povezuje naloge i omogućava roditelju da zaštiti dete od štetnog sadržaja. Telefon starije osobe se može upotrebiti kako bi se izvršile sledeće operacije:

- Ograničeni režim - automatski filter koji funkcioniše zahvaljujući algoritmu koji sprečava da lascivni sadržaj dođe do tinejdžera;
- Prijem poruka koje stižu od prijatelja ili potpuno isključivanje ove opcije;
- Vremenski limit odnosno ograničeno korišćenje aplikacije na dnevnom nivou.

Ove bezbednosne opcije su neko vreme dostupne korisnicima. Neophodno je ručno podesiti lozinku koja zahteva resetovanje na svakih 30 dana.

Zašto je uveden roditeljski nadzor?
TikTok je veoma popularan mađu adolescentima, a polovina svih desetogodišnjaka u Velikoj Britaniji ima pametni uređaj. Stiven Bolkam iz Porodičnog instituta za bezbednost na internetu kaže da će prisustvo roditelja na TikToku pomoći deci. Jedan od ciljeva je zajednički pristup platformi, da bi deca i roditelji zajedno kreirali sadržaj koji dele.

- Ovu opciju doživljavamo kao korak napred u korišćenju socijalne platforme - kaže član organizacije čiji je rad podržala kineska kompanija TikTok.