VOZAČI, OPREZ! Prevaranti naglo koče ispred skupih kola, a onda traže pare: Nova prevara uzela maha u prestonici
Foto: Alo/Foto: Alo!

Pojedini korisnici društvenih mreža požalili su se na ovaj problem, a neki čak sumnjaju da iza svega stoji organizovana grupa prevaranata.

- Prestupnici pokušavaju da uzmu pare tako što namerno naprave udes, udaraju kolima ljude koji imaju malo skuplje automobile i traže im novac kao kompenzaciju za štetu koju oni namerno prouzrokuju, na primer, namerno naglo koče, izleću ili seku, uglavnom nešto što se ne može sprečiti jer nemate vremena da odreagujete. Oni odbijaju da se zove policija, već isključivo traže novac u kešu - navodi se u objavi na društvenim mrežama.

Požalio se još jedan korisnik:

- Meni se to desilo i platio sam, ipak sam udario otpozadi, jer je lik namerno zakočio naglo ni zbog čega.

Jedna gospođa je dodala da je nekoliko puta imala sličnu situaciju, ali da su prevaranti pobegli odmah nakon poziva policiji.

Prema Zakonu o bezbednosti u saobraćaju, svako vozilo mora da bude osigurano i da ima Evropski izveštaj. U saobraćajnim nezgodama bez povređenih niko nije dužan da prizna krivicu, već da popuni izveštaj.

Tada će osiguravajuća kuća proceniti da li će i kome naplatiti štetu. Ipak, nekad se vozači dogovore oko cene, ne zovu policiju niti popunjavaju Evropski izveštaj. To nije po pravilima, ali nije ni kažnjivo.

Vujanić: Pokušaj prevare

Profesor Saobraćajnog fakulteta u penziji Milan Vujanić potvrđuje da se ovo događa, ali i da postoje pešaci koji se namerno bacaju pod kola kako bi uzeli novac.

- Međutim, oni odustaju vrlo brzo od traženja para ako neko ima snimak. Ovo sve spada u pokušaj prevare. Vozači bi u ovakvim situacijama trebalo da pozovu policiju ili da naprave Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi, nikako ne treba davati novac - kaže Vujanić.

Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja, takođe savetuje da se pozove policija ili popuni Evropski izveštaj, jer u tom slučaju ne postoji prekršajni postupak, već osiguranje plaća odštetu oštećenom.

- Drugi vid nezgoda jeste kada se vozilo naglo prestroji u traku u kojoj se kreće žrtva i naglo zakoči, onda žrtva udara otpozadi to vozilo i onda se opet pravi drama i stvara se panika. To je još jedan dodatni razlog da mu ne platite na licu mesta nego da sačekate da policija obavi uviđaj - kaže Okanović i dodaje:

- Nema razloga da bilo šta vade iz džepa. Kod nas postoji pogrešan stav da je u slučaju sudara sa sustizanjem, odnosno naletanjem otpozadi, po pravilu kriv onaj pozadi, što nije tačno. Posledica tog pogrešnog stava dovodi do toga da imamo prevarante koji se time služe, imamo ljude koji namerno koče i izazivaju nezgodu, a pritom uvek biraju luksuzna vozila - navodi Okanović, piše Informer.

Prevaranti rade u timovima, tvrdi se na društvenim mrežama. Čak i majstora povedu kako bi na licu mesta procenio štetu, a vrlo je teško otkriti i kontrolisati ovakve prevare, kažu upućeni. Zbog toga se ne treba upuštati u raspravu, već obavezno pozvati policiju ili popuniti Evropski izveštaj.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading