KOME DA SE ŽALITE AKO DOBIJETE SMEŠTAJ IZ PAKLA Srpski turisti plate luksuz, a dobiju za svaki obrok makarone
: YOUTUBE/PRINTSCREEN/BALKANTECH

Katastrofalne sobe, loša higijena, nedostatak tople vode i loša hrana bile su samo neke od žalbi turista. S druge strane, ima i onih koji su se žalili na komarce, hladnu vodu u moru, drugačiju boju nego na slikama i putnike iz grupe koji im se nisu svideli. 

Iz turističkih agencija su objasnili na šta sve putnik ima, a na šta zapravo nema zakonsko pravo da se žali, kada ima pravo na povraćaj novca i kako treba reagovati kada dođe do problema. 

POCEPANI KREVETI I BUBE NA SVAKOM KORAKU

Anika Ivanović iz Beograda nedavno se vratila sa letovanja u Turskoj, gde je, kako kaže, ostala zatečena lošim smeštajem koji su, kako tvrdi, papreno platili. 

"Stavili su nas u izdvojeni i nadograđeni deo hotela i odmah smo videli da nešto nije u redu. Ispostavilo se da je soba drugačija od ostalih, kao da je za poslugu. Paklica cigara i ostaci hrane u frižideru, potpuno poderani i izguljeni fotelja i krevet, prljave zavese, bube na svakom koraku. U hotelu su nas gledali u čudu kada smo se žalili, vodič nam je rekao da će rešiti stvar, ali onda nam je rečeno da drugih soba nema. Tek kada smo insistirali i rekli da smo platili cenu smeštaja sa četiri zvezdice i da nismo dobili šta smo platili, zamenili su nam sobu treći dan, uz puno muke i ubeđivanja", kaže ova Beograđanka. 

KRIVE AGENCIJU ZBOG KOMARACA, HLADNOG MORA I SPORIH PUTNIKA

Ipak, na društvenim mrežama i sajtovima hotela našao se i veliki broj loših ocena naših turista zbog komaraca, hrane koja nije prilagođena veganima i recepcionara koji "nisu bili dovoljno ljubazni". 

"Nikada više u Nea Kalikratiju. Niko nas nije upozorio na komarce koji su bukvalno nesnosni i ulaze u sobu istog sekunda kada otvoriš vrata balkona, a komarnika nema. Ne mogu da shvatim da nas niko nije upozorio na to, posebno zbog toga što smo išili sa malom decom", kaže jedna gospođa. 

"More uopšte nije kao na slikama i jako smo se razočarali zato što je hladno i nismo mogli da se kupamo. Kada kreneš na letovanje i ne upozore te na tako nešto, to se smatra prevarom. Za šta smo dali novac kada ne možemo da se okupamo?", kaže gospodin koji je letovao u Bugarskoj. 

"Grupa koja je išla na izlete je bila toliko spora da nam je to sve upropastilo. Ne znam zašto su pošli po vrućini ako ne mogu to da izdrže, bukvalno su neprestano zastajkivali i mi smo ih čekali, sve je moralo da se prilagođava njima. Mislim da to nije u redu od strane agencije i da to mora da prilagodi i sve putnike da ispoštuje", kaže Marina Aćimović koja je bila u Egiptu. 

REAGUJTE ODMAH I TRAŽITE POTVRDU O NEDOSTATAKU

Turistički vodić u Grčkoj Aleksa Stanićević kaže da su žalbe putnika opravdane ako je nivo komfora manji od onog koji je dogovoren, ako postoji manji broj kreveta, ako smeštaj nema sadržaj koji je napisan u programu ili ako je udaljen od plaže više nego što je navedeno. 

"S druge strane, ako se putnici žale na loš internet, komarce ili druge insekte, čekanje do 15 časova do ulaska u sobu, to su prigovori koje turistička agencija ne mora da usvoji. U zavisnosti od toga šta je u pitanju, putniku može da se izađe u susret, ali ne postoji zakonska dužnost u ovim slučajevima. Ako se radi o prljavoj sobi, putnik treba odmah da je prijavi predstavniku agencije u letovalištu, a ne nakon dan ili dva", kaže vodič. 

O svakom propustu neophodno je da odmah uputite pismeni prigovor predstavniku agencije i pribavite dokaze, jer će vam to koristiti u ostvarivanju prava.

"Važno je da obavestite predstavnika čim saznate da nešto nije kako treba, jer kasnije, kada se vratite sa puta i podnesete prigovor, neće biti uvažen ako se utvrdi da ga niste obavestili.  Proverite da li je predstavnik agencije dužan da vam prilikom reklamacije izda potvrdu o nedostatku, jer  bez te potvrde nećete moći da se žalite, osim ako je predstavnik odbio da vam je izda. Ako ne podnesete prigovor, već se prvo obratite inspekciji ili sudu, oni će vas uputiti da se prvo žalite agenciji, a ako su u međuvremenu istekli rokovi za prigovor, nećete moći da ostvarite svoja prava", kaže turistički vodič Stanićević. 

U EGIPTU LAKŠE PROMENITI HOTEL, U GRČKOJ JE TO NEMOGUĆE

Direktor turističke agencije Vladimir Bogićević kaže da nisu imali žalbe ove sezone, da su putnici generalno razumni i tolerantni i savetuje na šta treba da obrate pažnju kada putuju sa turističkim agencijama. 

"Ako nešto nije u redu, savetujem da putnik odmah pošalje email agenciji i objasni o čemu se radi. Kada je putnik nezadovoljan smeštajem, u Egiptu se to mnogo lakše rešava, tolerantni su i novac uzimaju kasnije, tako da nije problem da se premestite u drugi hotel u istoj klasi. U Turskoj je situacija slična, dok je u Grčkoj to gotovo nemoguće zbog načina plaćanja. Hoteli uzimaju novac unapred i gotovo je nemoguće da ih naterate da ga vrate, tako da je jedina mogućnost da agencija plati iz svog džepa", kaže Vladimir Bogićević. 

NE GLEDAJTE ZVEZDICE, ALL INCLUSIVE MOŽE DA ZNAČI MAKARONE ZA SVAKI OBROK

Kako kaže, putnici ne prilikom odabira smeštaja ne treba da gledaju broj zvezdica i to da li je hotel all inclusive, već da obrate pažnju samo na cenu. 

"Zvezdice odavno ništa ne znače i pet zvezdica se lako dobija. Ako uzmete all inculusive to teoretski može da znači da svaki dan imate makarone za sva tri obroka. Zato je cena nešto što najbolje pokazuje da li hotel i smeštaj vrede ili ne. Imali smo goste koji su plaćali 30 evra dnevno i smatrali da kvalitet hrane i smeštaja nije dobar, ali to ne može da bude isto kao smeštaj koji se plaća mnogo više", kaže Bogićević. 

SLIKE SU INFORMATIVNOG KARAKTERA

Osim toga, u najvećem broju slučajeva slike smeštaja na sajtu su informativnog karaktera, dok se kao validno uzima ono što se dobije u prospektu, planu i programu i kao informacija od predstavnika agencije. 

"Dešava se da su sobe malo drugačije, da jedna ima tuš kabinu ili više prostora, a druga nema. Takođe, ako je u pitanju problem kao što je pregorela sijalica ili vodovodna cev koja je pukla, potrebno je dati dovoljno vremena da se problem reši. Ako se to ne dogodi, putnik ima pravo na žalbu u roku od osam dana", objašnjava sagovornik. 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading