Vladika Pakračko - slavonski Jovan
Foto: Tanjug/Zoran Žestić
Vladika Pakračko - slavonski Jovan

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Vladika Pakračko - slavonski Jovan , Foto: Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Na mestu gde je za vreme Drugog svetskog rata bio jedan od logora koji su pripadali koncentracionom logoru Jasenovac - Mlaki, u kome se bila smeštena deca, biće napravljen kompleks posvećen postradalim mališanima sa Kozare i Diani Budisavljević, koja je spasavala tu decu, kaže vladika pakračko - slavonski Jovan.

Osim memorijalnog kompleksa biće otvoren i muzej sa delima koja su inspirisana stradanjem ovdašnjeg stanovništva tokom Drugog svetskog rata.

- Obnovili smo i hram koji je čudom preživeo i Drugi svetski rat i rat devedesetih godina. Pokojni patrijarh Irinej je sa arhijerejima 2018. godine osveštao obnovljeni hram - naveo je vladika Jovan.

Ispričao je da je u logorima u Mlaki i Jablancu bila smeštena većina dece sa Kozare 1942. godine, kao i da ih je iz tih mesta u najvećem broju spasila Diana Budisavljević.

Diana Budisavljević

Printscreen

Diana Budisavljević, Foto: Printscreen

- Mlaka je višestruko simbolično mesto - naveo je vladika i kazao da smatra da je sada to pitanje aktuelizovano filmom "Dara iz Jasenovca" i filmom koji tek treba da se snimi "Deca Kozare".

Mlaka i Jablanac oformljeni su kao pomoćni logori logoru Stara Gradiška koji je formiranjem logora Jasenovac ušao u njegov sastav i to kao peti pod-logor.

U logor Stara Gradiška su 19. maja 1941. godine dovedeni prvi zatvorenici, a prvo masovno pogubljenje u tom logoru izvršeno je u februaru 1942. godine, kada je likvidirano 1.300 jevrejskih žena i dece.

Masovno odvođenje u taj logor počelo je posle okupatorsko-ustaške ofanzive na Kozari, gde su zbog dolaska novih logoraša tada formirana još dva pomoćna logora - Jablanac i Mlaka.

U Mlaku i Jablanac dovođeni su uhapšeni sa Kozare i Prosare, a iz Potkozarja posle ustaško-nemačke ofanzive koja se dešavala od jula do avgusta 1942. godine u logore je odvedeno 23.585 dece.

Ubijeno je više od 11.000 dece, a ni danas se ne zna koliko ih je tačno spaseno.

Mnoga istraživanja pokazuju da je iz evidencije nestalo oko 10.000 dečaka i devojčica.

Pročitajte: