OVAJ GRAD JE KLJUČ PUTINOVE VOJNE AKCIJE Ako on padne, Rusija će otići i DALJE od Ukrajine
Foto: LiveUmaps

Ruski padobranci sleteli su u noći s utorka na sredu u Harkov, drugi najveći grad Ukrajine, gde su napadnute zgrade vojne bolnice i regionalne policije, a ukrajinska vojska je rekla da se u tom gradu na istoku zemlje vode stalne borbe.

Harkov, grad sa 1,5 miliona stanovnika, opkoljen je već danima. Juče je u stravičnoj eksploziji na Trgu slobode ispred zgrade regionalne administracije poginulo najmanje šestoro ljudi. Gradonačelnik Oleg Sinegubov rekao je da je u bombardovanju Harkova poginula najmanje 21 osoba, a da je ranjeno više od 100.

LOŠE VESTI SA UKRAJINSKOG RATIŠTA Vojni ekspert otkriva detalje napada na ruske padobrance

Osvajanje Hersona

Rusija je u sredu ujutro objavila da su njene snage zauzele južni ukrajinski grad Herson. Iako njene tvrdnje nisu još potvrđene, izvesno je da je grad u najmanju ruku pod žestokom opsadom, kako je potvrdio gradonačelnik Igor Kolihajev.

Tokom noći ruske trupe su viđene u ovom gradu na obali Crnog mora, a Kolihajev je rekao da su zauzeli železničku stanicu i luku. On je naveo da je u toku okupacija, da je poginulo mnogo ljudi i da je gradu potrebno “čudo”, kako je preneo "BBC".

Ako je Herson zaista “pao”, onda je to najveći grad u Ukrajini koji su ruske snage do sada zauzele. Zauzimanje ovog južnog grada sa skoro 300.000 ljudi, bila bi velika pobeda za rusku vojsku, navodi "BBC".

Kontrolisanje Hersona znači i kontrolisanje velikog vodenog izvora. Ukrajina je pregradila Severnokrimski kanal nakon što je Rusija zauzela poluostrvo Krim, pa je većina dovoda sveže vode na ostrvo prekinuta, što je izazvalo nestašicu u anektiranom području. Jedna od prvih meta ruske invazije bilo je da se odblokira taj vodeni put i obnovi snabdevanje vodom na Krimu, ukazuje "BBC".

ŽESTOKE REČI MAKRONA: Francuski predsednik snažno udario na Rusiju

Baza za napad na Odesu

Herson, i sam važna crnomorska luka i industrijski centar, strateški bi bio ključna baza za rusku vojsku ako želi da zađe dalje u unutrašnjost i na zapad duž obale do velikog lučkog grada Odesa.

Vazdušnom linijom Odesa je od Hersona udaljena svega 146 kilometara. Autoputom preko Nikolajeva na jugu zemlje - koji je napadnut već drugog dana invazije – od Hersona do Odese se stiže za oko tri sata vožnje (u normalnim uslovima).

Treći najveći ukrajinski grad na južnoj obali već se priprema za napad. Grad je zabarikadiran vrećama peska i spreman za borbu dok se ruske snage bliže, a neki civili već uzimaju oružje.

Kako navodi CNN, zatvorena pijaca sada je na brzinu pretvorena u dobro podmazanu mašinu dizajniranu da sanbdeva lekovima i drugim osnovnim potrepštinama.

SAD PRED EKONOMSKOM KATAKLIZMOM Samo ovaj Putinov potez bi oštetio Ameriku za 10 TRILIONA DOLARA

Zašto Odesa treba Putinu

Odesa je treći najveći grad u Ukrajini i najveća luka zemlje. Grad ima preko miliona stanovnika, a udaljen je manje od 80 kilometara od Pridnjestrovlja, separatističkog regiona Moldavije koji je faktički nezavisan (i nepriznat) od 1990, još jednog područja važnog u ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Ovaj region kreće se dobrim delom duž granice Moldavije i Ukrajine, a Odesa je od njega udaljena manje od 80 kilometara.

Odesa je ne samo najveća ukrajinska morska luka već i jedna od najvećih luka u basenu Crnog mora, sa ukupnim godišnjim kapacitetom saobraćaja od 40 miliona tona. Luka ima neposredan pristup železnici što omogućava brz transfer tereta sa morskih puteva na kopneni transport. Uz svoje mlađe satelitske luke - Černomorsk i Južne - Odesa je glavno čvorište za teretni i putnički transport Ukrajine.

Odesa nije samo važna jer pruža Ukrajini pristup Crnom moru. Takođe je, navodno, bila i ključni put za ruske kompanije da izvoze svoju robu u inostranstvo – ponekad, kako navodi “Dejli bist”, u nezakonite ili kontroverzne svrhe, navodeći kao primer da je tuda teklo rusko oružje namenjeno režimu sirijskog predsednika Bašara al Asada.

Nakon gubitka Krima, koji je Rusija pripojila 2014, te "otcepljenja" istočnih regiona Ukrajine Donjeck i Luganjsk – čiju je nezavisnost ruski predsednik Vladimir Putin priznao uoči pokretanja invazije – stavlja se još veći pritisak na Odesu kao poslednju ukrajinsku pomorsku žilu kucavicu, ne samo za njenu mornaricu već i ukrajinsku industriju.

Već sedam dana traje ruska vojna akcija u Ukrajini. Najnovija dešavanja možete pratiti uživo na našem blogu.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading