Milo Đukanović
EPA-EFE/MALTON DIBRA
Milo Đukanović

EPA-EFE/MALTON DIBRA

Milo Đukanović, Foto: EPA-EFE/MALTON DIBRA

Istraživanje je sprovedeno u periodu 5. do 11. avgusta, nakon predaje izbornih listi a njime su obuhvaćena 1.004 ispitanika raznorodnih struktura, te je, kako se navodi u obrazloženju, uzorak reprezentativan.

- Po svemu sudeći oni su postigli sinergetski efekat, pa bi ovom političkom savezu podršku pružilo 25,9 odsto. Ova koalicija dodatno je osnažila pozicije DF-a, dajući mu lidersku poziciju u njoj, ali i bez sumnje pružila mogućnost da politički prežive oni koji teško da bi mogli doći do mandata samostalnim nastupom - navodi se u obrazloženju istraživanja.

Slična situacija je i sa koalicijom "Mir je naša nacija" koju čine Demokratska Crna Gora, Demos, PiR, Nova Ljevica. Naime, za ovu koaliciju bi glasalo 15,5 odsto ispitanika.

URA bi ostvarila podršku od 7,5 odsto, mada njeno biračko telo pokazuje izrazito čudna, da ne kažemo "lutajuća" svojstva.

Crna Gora, skupština

PrintscreenYoutube

Crna Gora, skupština, Foto: PrintscreenYoutube

Za Bošnjačku stranku bi, prema istraživanju glasalo 5,4 odsto ispitanika, odnosno osvojili bi 4 poslanička mesta u Skupštini Crne Gore, dok SD-u po ovom istraživanju sa 2,6 odsto ne bi prošao cenzus.

Takođe, prema ovom istraživanju HGI, koji ima 0.3 odsto, osvaja jedan mandat (po Zakonu je neophodno 0.35%). Kako postoje dve hrvatske izborne liste, koje mogu podeliti glasove, čime bi Hrvatska nacionalna zajednica ostala bez mandata. U tom slučaju, na ove rezultate istraživanja opozicija bi povećala svoj rezultat za taj jedan mandat.

Po istraživanju javnog mnjenja Albanske koalicije (njih dve) u zbiru su osvojile 4.4 odsto.

- Međutim, u obračunu mandata nije moguće ukalkulisati više od 3 osto, razlog tome leži u zakonskom ograničenju, Albanske koalicije osvojiće 2 mandata. Da su Albanske političke partije napravile jednu listu očigledno da bi na izborima mogle računati na minimum 3, ako ne i 4, mandata - piše u obrazloženju.

Kako navode, Albanske i Hrvatske političke partije su napravile grešku time što nisu išle u okviru jednog subjekta nacionalnog predznaka koji bi predstavljao svaku od njih, što njihove glasove može odneti upravo onima koje smatraju najvećim oponentima.

Za konačne rezultate bitan je stepen izlaznosti koji će se ostvariti 30. avgusta. U ovom istraživanju on je iznosio 66.9 odsto, zaključuje se u istraživanju.

PROČITAJTE JOŠ: