američki nosač aviona
Foto: EPA/PA-EFE/US NAVY/MC2 JACOB MATTINGLY

Nakon što je 27. oktobra pokrenula invaziju na Gazu, izraelska vojska je u ponedeljak odvojila severnu Gazu od ostatka opkoljene teritorije i bombardovala je, pripremajući se za očekivane kopnene borbe sa militantima Hamasa u najvećem gradu u Pojasu i još krvaviju fazu rata, u kojem je do sada stradalo više od 10.000 Palestinaca i 1.400 Izraelaca.

Raspoređivanje imovine američkog Ministarstva odbrane u regionu Bliskog istoka usmereno je – kako kažu američki zvaničnici – na sprečavanje da se konflikt proširi u veći regionalni rat.

Šta je sve u regionu?

Američki nosač aviona “USS Ajzenhauer” stigao je u Crveno more južno od Izraela tokom prošlog vikenda. U njegovoj grupi su i vođena raketna krstarica, dva raketna razarača i čitavo vazduhoplovno krilo koje se sastoji od helikoptera, borbenih aviona i 5.000 mornara. Kako navodi “CBS njuz”, udarna grupa kreće se ka Persijskom zalivu, što je jasna poruka Iranu, ali će se najverovatnije držati van zaliva.

Pentagon je u nedelju objavio da je podmornica klase “ohajo”, plovilo na nuklearni pogon, prešla Suecki kanal. Ovakve podmornice mogu da nose 154 krstarećih raketa “tomahavk”. Podmornice, koje se nekad zovu i “tihom službom”, operišu uglavnom u tajnosti i stoga je objavljivanje ove informacije od strane američkog Ministarstva odbrane bilo namerno, ukazuje “NBC njuz”.

Grupa nosača aviona “Ford” trenutno je u Mediteranu nakon što je krajem oktobra poslata u region. Ta grupa uključuje “USS Ford” i tri broda za odbranu od balističkih projektila.

Među drugim američkim ratnim plovilima na Bliskom istoku je i komandni brod “USS Maunt Vitni”, koji je takođe poslat u istočni Mediteran. Na Crvenom moru, pored “Ajzenhaurove” grupe, tu su još četiri ratna broda – “Batan”, “Karter Hol”, “Hadner” i “Karni”. Mornarički razarač “USS Karni” nedavno je oborio krstareće rakete i dronove lansirane iz Jemena koji su možda bili usmereni ka Izraelu.

Trupe na Bliskom istoku

Dok vatrena moć ovih ratnih brodova služi za odvraćanje, takođe treba da zaštiti 45.000 američkih vojnika i ugovarača stacioniranih na Bliskom istoku. Većina je u Kuvajtu, ali hiljade su u Kataru, Bahreinu, Iraku, Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Pentagon je takođe od početka rata rasporedio 1.200 vojnika na Bliski istok, ali ne i u Izrael. Ministarstvo je 26. oktobra najavilo da u region šalje 900 vojnika, uglavnom za protivvazdušnu odbranu. Još 300 vojnika, uglavnom za uklanjanje ubojitih sredstava, komunikaciju i drugi vid podrške, najavljeno je 31. oktobra.

Američki komandosi u Izraelu

Na terenu u Izraelu, američki komandosi pomažu u lociranju više od 200 talaca, koje su kidnapovali pripadnici Hamasa iz Pojasa Gaze tokom napada 7. oktobra, kako je početkom novembra rekao pomoćnik ministra odbrane SAD Kristofer Majer.

- Aktivno pomažemo Izraelcima da urade niz stvari - rekao je on i saopštio da je glavni zadatak američkih specijalnih snaga da pomognu Izraelu da identifikuje taoce, uključujući i one koji su državljani SAD".

Ali, odbio je da kaže koliko je američkih snaga za specijalne operacije trenutno u Izraelu.

Drugi američki zvaničnici rekli su krajem prošlog meseca “Njujork tajmsu” da je Pentagon poslao nekoliko desetina komandosa poslednjih dana, pored malog tima koji je bio u Izraelu 7. oktobra i sprovodio ranije zakazanu obuku. Izvori lista su rekli da će se komandosi pridružiti pripadnicima FBI, Stejt departmenta i drugim stručnjacima američke vlade za oslobađanje talaca, u konsultaciji sa izraelskim kolegama.

Nekoliko zapadnih zemalja tajno je premestilo male timove svojih specijalnih snaga bliže Izraelu, da pomognu u bilo kojoj potencijalnoj operaciji spasavanja i da budu u blizini, u slučaju evakuacije velikih razmera svojih građana iz Izraela ili Libana, naveo je list.

Odlaganje invazije na Gazu

“Njujork tajms” je krajem oktobra takođe izvestio da je administracija Džoa Bajdena savetovala Izrael da odloži svoju kopnenu invaziju na Gazu, kako bi kupila vreme za pregovore o taocima i omogućila ulazak humanitarne pomoći u enklavu pod opsadom.

Američki zvaničnici takođe žele više vremena da se pripreme za napade na američke interese u regionu od strane grupa koje podržava Iran, za koje su izvori lista rekli da će se verovatno povećati jednom kad Izrael pomeri svoje snage potpuno u Gazu.

- Administracija ne iznosi zahtev Izraelu i i dalje podržava kopnenu invaziju i izraelski cilj iskorenjivanja Hamasa – rekli su izvori lista.

Ali, nakon što je Hamas 20. oktobra oslobodio dve zatočene Amerikanke na posredovanje Katara, to je podstaklo Vašington da traži više vremena od Izraela za pregovore o oslobađanju 212 drugih talaca, rekli su izvori “Tajmsa”. Bajden je tog vikenda razgovarao sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom, te liderima Kanade, Francuske, Nemačke, Italije i Velike Britanije.

"Ostin se svakodnevno čuo sa Galantom"

Dvoje američkih zvaničnika je reklo “Tajmsu” da je ministar odbrane Lojd Ostin preneo “savet” Izraelcima da odlože kopneni rat “jer Pentagon pomaže u savetovanju Izraela o vojnim akcijama, uključujući kopnenu invaziju”.

- Ostin je skoro svakodnevno razgovarao sa izraelskim kolegom Joavom Galantom o operativnim pitanjima, isporuci američkog oružja Izraelu i raspoređivanju američke vojske u regionu. Takođe je govorio o povratku talaca kao prioritetu – rekao je izvor lista.

Diplomata iz izraelske ambasade u Vašingtonu porekao je da je američka vlada savetovala Izrael da odloži invaziju.

- SAD ne vrše pritisak na Izrael u vezi sa kopnenom operacijom – rekao je on.

Blinken izbegao odgovor

Državni sekretar Entoni Blinken je, međutim, izbegao direktan odgovor na pitanje u emisiji “CBS njuza” krajem oktobra da li SAD traže od Izraela da odloži invaziju radi pregovora o taocima. Istakao je ipak da SAD savetuju Izraelce u vezi invazije.

Kopnena invazija je bila više puta odlagana, prema četiri visoka izraelska odbrambena zvaničnika, koji su rekli da ne znaju razlog toga. Dvojica od njih rekla su da je to verovatno povezano sa pregovorima.

Kako je istakao “Tajms”, ta odlaganja takođe reflektuju rastuće tenzije između Netanjahua i Galanta, koji podržava širu vojnu operaciju koja bi takođe uključila Hezbolah, moćnu miliciju u Libanu.

Najnovije informacije o dešavanjima u ratu u Izraelu možete pročitati u našem blogu.

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading