MASOVNI VOJNI MANEVRI U BELORUSIJI Tenkovi na granici sa Litvanijom: Rezervisti su mobilisani
Foto: Shutterstock

Barem je to prema izveštaju koji je u četvrtak objavio Kijev Post. Navodi se da su trupe i oprema, uključujući tenkove iz beloruske 19. gardijske mehanizovane brigade, raspoređeni u blizini zapadne granice zemlje sa Litvanijom, članicom NATO-a.

Sindikat železničkih radnika Belorusije – grupa koja se protivi politici beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka, čvrstog saveznika ruskog predsednika Vladimira Putina – saopštila je da je voz natovaren vojnom opremom i ljudstvom stigao u sredu uveče u Ašmjanu, područje manje od 25 kilometara od granice sa Litvanijom.

Grupa navodi da se voz koji je stigao na stanicu Ašmjani sastojao od četiri putnička vagona puna beloruskih vojnika i čak 42 vagona natovarena opremom, uključujući devet tenkova T-72B. Ministarstvo odbrane Belorusije je kasnije potvrdilo da je raspoređivanje uključivalo tenkove T-72B i borbena vozila pešadije BMP-2, saopštila je nezavisna beloruska posmatračka grupa Hajun, koja prati vojne aktivnosti ruskih i beloruskih snaga na beloruskom tlu.

Obuka u uslovima ratne mobilizacije

Ministarstvo odbrane Belorusije navodi u saopštenju objavljenom na društvenim mrežama da se vojna obuka održava u regionu, koji uključuje Ašmjani, do 5. aprila. Dodatne vežbe su navodno održane u nekoliko drugih regiona Belorusije, uključujući neke u oblastima nedaleko od granice sa Poljskom, takođe članicom NATO-a.

"Osoblje će morati da bude premešteno u određene oblasti i da sprovede niz vežbi i obuke, uključujući ispaljivanje bojevom municijom“, navodi se u saopštenju beloruske vojske, prema prevodu Kijev posta, a prenosi Njuzvik. "Tokom manevara planirano je kretanje vojne tehnike, a moguće je da će kretanje civilnog saobraćaja na javnim putevima i površinama biti privremeno ograničeno", dodali su.

Početna faza velikih beloruskih vežbi pripravnosti, u kojima učestvuju regularne trupe, rezervisti i jedinice teritorijalne odbrane, počela je 11. marta. Glavni cilj obuke bila je obuka u uslovima ratne mobilizacije i odbrane beloruske teritorije od agresora, piše Kiiv Post. Relativno mala vojska ove autoritarne bivše sovjetske republike ima četiri borbene brigade, od kojih su tri navodno učestvovale u manevrima.

Lukašenko, autokratski vladar koji se decenijama suočava sa međunarodnim optužbama za kršenje ljudskih prava i nameštanje izbora, prošlog meseca je optužio Poljsku da je u zaveri sa SAD da izvrši „provokaciju velikih razmera“ za koju će kasnije „okriviti Rusiju i Belorusiju“ u kome su saveznici iz NATO-a upoređivani sa nacističkim vođom Adolfom Hitlerom i njegovim akcijama ove vrste na početku Drugog svetskog rata.

Pretnja za NATO

Bjeloruski ministar odbrane Viktor Hrenjin uputio je, ili je barem tako zvučalo, prijetnju ili barem upozorenje NATO-u tokom intervjua na ruskoj državnoj televiziji ubrzo nakon toga. „Minsk neće sedeti skrštenih ruku ako mu se naruši vazdušni prostor” i da će oboriti bilo koju stranu letelicu „bez upozorenja”.

Ranije ove godine, Belorusija je objavila da je usvojila novu vojnu doktrinu, koja dozvoljava upotrebu nuklearnog oružja, nakon što je krajem prošle godine primila pošiljku taktičkog nuklearnog oružja iz Rusije. Lukašenko je dozvolio Putinu da koristi belorusku teritoriju kao poligon za invaziju na Ukrajinu u februaru 2022.

U međuvremenu, NATO trenutno izvodi svoju najveću vojnu vežbu u Evropi poslednjih decenija. Operacija Steadfast Defender trebalo bi da traje do maja, a u njoj učestvuje više od 90.000 vojnika iz sve 32 države članice vojnog saveza.

Rusija tvrdi da je vežba zapravo proba za napad NATO-a koji planiraju SAD na njenu teritoriju.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading