Grčka granica
printscreen facebook

 

Grčka granica

printscreen facebook

Foto: printscreen facebook

Grčka se boji novog priliva izbeglica sa turskih obala Egejskog mora, pa je svoju ratnu flotu na morsku granicu. Stanje dodatno komplikuje korona-virus koji je veoma pogodio Tursku.

Za vladu u Atini to nisu samo glasine: postoje informacije da je Turska dovela migrante iz unutrašnjosti do obala Egeja, objašnjava grčki ministar obrane Nikos Panajotopulos u intervjuu za TV-kanal Skai. Ti ljudi morskim putem pokušavaju da se domognu grčkih ostrva Hios, Samos i Lezbos - odnosno EU.

Grčka

Tanjug/AP

 Foto: Tanjug/AP

U februaru, kada su turske vlasti poslale hiljade migranata preko reke Marice uz obećanje da će im omogućiti ulazak u EU, došlo do žestokih sukoba na toj grčko-turskoj granici. Kao rezultat pojačanog priliva izbeglica, Grčka je zatvorila granicu i suspendovala zakon o azilu na mesec dana – što je, prema navodima organizacija za zaštitu ljudskih prava, kršenje međunarodnog prava.

Usmeravanje izbeglica ka kontinentalnom delu Grčke

Grčko ostrvo Hios nalazi se preko puta turske metropole Izmir. Tu su 2015. godine otvorenih ruku dočekane prve izbeglice. U međuvremenu se raspoloženje među stanovništvom promenilo. "Naš hitni zahtev bi bio da se što više migranata iz kampova za registraciju na ostrvu izmesti u kontinentalni deo, kako bi se rasteretilo ostrvo Hios", rekao je Janis Cumas, šef lokalne radio stanice Alitheia. "Srećom, do toga i dolazi u poslednje vreme”, dodaje on. "Sve izbeglice koje su u Hios stigle do kraja 2018. već su napustile ovo ostrvo”.

Prema medijskim izveštajima, više od 1.000 migranata, koji su nakon 1. marta brodovima i čamcima stigli na grčke istočne obale Egejskog mora, hitno je preusmereno u kontinentalni deo zemlje. U tom trenutku grčka vlada je već suspendovala zakon o azilu. Zato bi svi ilegalno pristigli putnici trebalo da se vrate odmah - ili u zemlju porekla ili u zemlju tranzita - poručeno je iz sedišta vlade u Atini.

Janis Cumas nema šta da kaže o predstojećem talasu izbeglica, koji je navodno izrežiran od strane Turske. Saznao je za to iz štampe, kaže. Vreme je trenutno nepovoljno a vetar prejak da bi se krenulo za Hios. Ali najkasnije u maju vreme će se promeniti i stvari će izgledati drugačije. Ovom novinaru je još upalo u oči kako su u poslednje vreme posebno nakon nereda na pograničnoj reci Marici "obalska straža, pa čak i mornarica, znatno povećale prisustvo u grčkom delu mora."

Korona stvara dodatno uzbuđenje

Dodatno zabrinjava brzo širenje virusa korone u susednoj Turskoj. Pozivajući se na "dobro informisane izvore", atinski dnevnik Ta Nea izveštava o navodnom "triku" turske vlade kojim šalje zaražene migrante u Grčku.

Jorgos Katrugalos, portparol za spoljnopolitička pitanja opozicione, levičarske stranke Siriza, optužuje konzervativnu vladu sa premijerom Kirijakosom Micotakisom na čelu, da podstiče strah od dolaska migranata među grčkim stanovništvom i izbeglice ne prikazuje kao žrtve, već kao pretnju javnom zdravstvenom sistemu. "Vlastodršci nemaju hrabrosti javno i otvoreno ispoljavati svoju desničarsku retoriku. Umesto toga deluju ciljano i indiskretno putem medija", zagrmeo je Katrugalos u jednom radijskom intervjuu.