Rat u Ukrajini
Foto: AP/Alex Babenko (STR)

Ukrajinski vojnici koji su se vratili sa fronta nikako ne mogu da se okrenu normalnom životu.

Pored problema sa asimilacijom u socijalno okruženje, oni iz dana u dan imaju sve učestalije mentalne probleme u obliku halucinacija, noćnih mora i zujanja u ušima što su posledice boravka u ratu i učestvovanja u njemu.

Pojedini tamošnji medicinski radnici i stručnjaci apeluju da bi u rešavanju njihovog posttraumatskog sindroma mogle da im pomognu i droge.

Supstance kao što su LSD, psilocibin koji „diže“ iz tzv. „magičnih pečuraka“ ili DMT koji se takođe nalazi u biljkama, zabranjene su širom sveta konvencijom Ujedinjenih nacija iz 1971. godine. Ali, od nakon ruske invazije na Ukrajinu, broj zagovornika tih supstanci za upotrebu u psihoterapiji se povećao.

Pored toga, apeluje se i da se dozvoli vojnicima da legalno koriste kanabis i ekstazi!

S obzirom na to da je u Ukrajini zabeleženo povećanje broja slučajeva ozbiljnih mentalnih oboljenja, psihoterapeuti se sve više okreću tim nedozvoljenim supstancama, posebno kada leče vojnike koji su bili na frontu i koji zbog toga imaju posttraumatske stresne poremećaje (PTSP).

Stručnjaci u Ukrajini vrše politički pritisak na tamošnji parlament kako bi se olakšala mogućnost lečenja tim supstancama.

Jedna od njih, direktorka Centra za lečenje ratnih veterana Jelena Voznjicina je ukazala da bi parlament trebalo da “odredi konkretne korake šta bi trebalo da se uradi kako bi terapija uz pomoć psihodelika bila dostupna u Ukrajini”.

- Psihodelici poput kanabisa na listi su zabranjenih medikamenata i nisu uključeni u protokole lečenja. Želimo to da promenimo - istakla je Voznjicina.

Ona je uverena u uspeh takvog pristupa, posebno sada, u vreme rata u Ukrajini.

- Konvencionalna psihoterapijska sesija traje sat, najviše dva. Osobi s psihološkom traumom potrebno je mnogo takvih seansi. Zbog toga se terapija često razvlači na godinu ili dve. Terapija potpomognuta psihodelikom mogla bi da pomogne da se ubrza proces izlečenja. To je važno zato što se zbog rata suočavamo s komplikovanim slučajevima koji ne mogu da se leče konvencionalnim tretmanom - kazala je ona.

Takva terapija se, naglašava ukrajinska lekarka, mora sprovoditi u medicinskim centrima. Traje do osam sati i zahteva kontrolu i nadzor profesionalnih psihoterapeuta.

BONUS VIDEO

@alo_portal Arno Gujon: Pre 19 g ne bih verovao da ću biti pred vama i pričati na srpskom jeziku! #smederevo #sns #srbijanesmedastane #vučić #aleksandarvucic ♬ original sound - Alo_portal

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading