doktor, slobodan dunjić
printscreen/tvK1
doktor, slobodan dunjić

printscreen/tvK1

Foto: printscreen/tvK1

Lekar integrativne medicine dr Slobodan Dunjić rekao je na Televiziji K1 da postoje ogromne greške kada je vitamin D u pitanju, bilo da ga unosimo prirodno ili u obliku suplementa.

Lekar je rekao da je vitamin D tema kojom se bavi "duže od 20 godina", i da ga najpre ne bi trebalo uzimati "napamet", a onda otkrio koje su tri velike greške.

Najpre se uradi laboratorijski nalaz, ni previše vitamina nije zdravo. Jedna studija sa velikim dozama vitamina D, pokazala je da može da izazove i najstrašnije posledice. Oko 1.200 IJ dnevno, toga bi se trebalo pridržavati, ne više od toga. I pre kovida, iscrpljeni organizmi potroše sve svoje rezerve, dobijemo upalu pluća. Tokom zime se icrpimo, mart i april budu krizni meseci za naše zdravlje. Obavezno pre suplementa moramo uraditi analize da vidimo koliko nam treba", rekao je on.

Ako vitamin želimo da sintetišemo prirodno, neophodno je da boravimo na suncu oko 15 minuta prepodne i još 15 popodne, ali nakon toga možemo napraviti grešku koja će taj trud učiniti uzaludnim!

"Sunčanje je najbitniji način da sintetišemo vitamin D, ali navešću primer mog najtežeg pacijenta, bio je pomorac. Imao je strašan deficit vitamina D, a bio je na suncu po ceo dan. Utvrdili smo da se tuširao tri do pet puta dnevno", rekao je on.

"Da bi vitamin prešao iz kože u jetru, treba nam 48 do 72 sata. Ako se operemo sapunom ili kupkom, kao da se nismo ni sunčali. Istuširajte se vodom, bez hemije, samo kosu i intimne delove operite. I na odmoru ili moru, ne treba se tuširati dva, tri puta dnevno kompletno koristeći sredstva za higijenu", rekao je on.

Druge dve greške imaju veze s kremama sa zaštitnim faktorom, ali i popularnim kompleksima više vitamina i minerala "u jednom".

"Ne koristite preparate preko 30 zaštitnog faktora, oni blokiraju receptore za vitamin D. On vas ne štiti jače, već samo duže, bolje češće mažite manji faktor. I izbegavajte multi komplekse, dovoljno je da jedan vitamin ili mineral u njima suvišan, može da smanji dejstvo ostalih elemenata koji se unutra nalaze", rekao je on.

PROČITAJTE JOŠ: