Čaj zeleni čaj
Shutterstock
Čaj zeleni čaj

Shutterstock

Foto: Shutterstock

U Kini je u upotrebi više od 5000 godina, a poznata je i stara kineska poslovica da je “bolje 3 dana bez hrane, nego 1 bez čaja”. Zeleni čaj možete da konzumirate sa limunom ili da ga mešate sa drugim aromatičnim biljem radi neutralizacije gorkog ukusa. Ovaj čaj pokazuje antikancerogeno dejstvo, sprečava razvoj ateroskleroze (začepljenja krvnih sudova) i srčanih oboljenja, ubrzava metabolizam i sagorevanje masti. Takođe, snižava nivo holesterola, pa se primenjuje i kod povećnog nivoa holesterola u krvi. Zeleni čaj sadrži fluoride, koji sprečavaju razvoj karijesa. Bogat je antioksidansima, koji sprečavaju razvoj oštećenja ćelija u organizmu. Koristi se kod infekcija, prehlada smanjujući oštećenja ćelija pod dejstvom virusa.

Upotrebom zelenog čaja sprečava se razvoj malignih ćelija, a redovno konzumiranje je povezano sa smanjenom incidencom razvoja: raka jajnika, kolona, jednjaka, mokraćne bešike, pluća, pankreasa, prostate, kože.

Stope razvoja kancerogenih oboljenja su manje u Japanu i drugim zemljama dalekog istoka gde ljudi redovno konzumiraju zeleni čaj. Tačan mehanizam dejstva nije poznat, ali istraživači veruju da zeleni čaj doprinosi uništavanju kancerogenih ćelija i sprečava njihov razvoj.

Antioksidans koji se nalazi u zelenom čaju može da poveća nivo P53, odnosno prirodni protein protiv raka, poznat kao „čuvar genoma“ zbog svoje sposobnosti da popravi oštećenja DNK ili uništi ćelije karcinoma. Ovo otkriće, proizišlo iz studije direktne interakcije između P53 i jedinjenja zelenog čaja, epigallocatechin gallate (EGCG), navodi eksperte da su blizu otkrivanja lekova protiv raka.

čaj
Foto: shutterstock

Novi put za razvoj lekova protiv raka

– I molekul P53 i EGCG izuzetno su zanimljivi. Mutacije u P53 nalaze se u više od 50 odsto ljudskog karcinoma, dok je EGCG glavni antioksidans u zelenom čaju, popularnom napitku širom sveta. Sada otkrivamo da postoji prethodno nepoznata, direktna interakcija među njima, što ukazuje na novi put za razvoj lekova protiv raka. Naš rad pomoćiće da objasnimo kako je EGCG u stanju da pojača antikancerogenu aktivnost P53, otvarajući vrata za razvoj lekova sa jedinjenjima sličnim EGCG – objasnio je Chunyu Wang, profesor bioloških nauka na Rensselaer School of Science, inače stručnjak za korišćenje spektroskopije nuklearne magnetne rezonance za proučavanje specifičnih mehanizama Alchajmerove bolesti i karcinoma, uključujući P53, koji je opisao kao „verovatno najvažniji protein u karcinomu čoveka“.

Prirodni protein P53 ima nekoliko dobro poznatih funkcija u borbi protiv raka, uključujući zaustavljanje rasta ćelija kako bi se omogućilo obnavljanje DNK, aktiviranje „popravke“ DNK i pokretanje programirane ćelijske smrti, zvane apoptoza, ukoliko oštećenje DNK ne može da se popravi. 

Kako se uzima zeleni čaj?
Zeleni čaj se obično uzima u dozama od 300-400mg polifenola (aktivne supstance u zelenom čaju) dnevno. Jedna šolja čaja sadrži 50-100mg polifenola.

U kojim slučajevima se ne sme koristiti zeleni čaj?
Teoretski, zeleni čaj može smanjiti usvajanje gvožđa, pa se ne preporučuje upotreba kod anemije. U slučaju povećanog unosa coca-cole, guarane, kafe, matee, efedre i energetskih pića (koja uglavnom sadrže ove stimulatore) postoji mogućnost preteranog stimulisanja organizma pri čemu nastaju: ubrzan rad srca, povećanje krvnog pritiska, pojačano izlučivanje tečnosti, nesanica, gubitak apetita. Zeleni čaj se ne preporučuje u slučaju alergije na kofein, kod nesanice, epilepsije.

kancer

kancer

shutterstock.com

 Foto: shutterstock.com

Koja neželjena dejstva mogu da se jave pri primeni zelenog čaja?

Neželjena dejstva uključuju: žgaravicu, iritaciju želuca i smanjenje apetita. U slučaju unosa većih količina zelenog čaja, mogu se javiti usled prisustva kofeina: nesanica, ubrzan rad srca, povećan krvni pritisak, pojačano izlučivanje tečnosti.

Sa kojim lekovima istovremeno ne treba primenjivati zeleni čaj?
Pri primeni efedrina ne treba unositi zeleni čaj, zbog mogućeg pojačanja stimulativnog dejstva na organizam. Istovremena upotreba sa oralnim kontraceptivima ili hinolonima može smanjiti izlučivanje kofeina za 40-65%, pri čemu se mogu razviti neželjena dejstva povećanog prisustva kofeina.

Temelji za nove i uspešne terapije
Curt Breneman, dekan Rensselaer School of Science, istakao je da „razvijanjem mehanizama na molekularnom nivou, koji kontrolišu ključne biohemijske interakcije povezane sa razarajućim bolestima kao što su rak i Alchajmerova bolest, istraživanje profesora Chunyu Wanga postavlja temelje za nove i uspešne terapije„.