Greben, more
screenshoot/Facebook
Greben, more

screenshoot/Facebook

Greben, more, Foto: screenshoot/Facebook

Greben korala (Cladocora caespitosa) u Velikom jezeru se prostire na površini od 650 metara kvadratnih, na dubini između četiri i 18 metara, a autor videa Vedran Kunica rekao je splitskoj Slobodnoj Dalmaciji da je to jedna zanimljivost Nacionalnog parka Mljet, o kojem baš nema puno videosnimaka.

Inače, da su ti su korali manje veličine i ima ih u manjem broju, ima ih na primer u Malostonskom zalivu, ali isključivo na toj mikrolokaciji u Velikom jezeru.

Zbog snažnog strujanja nastaju izrazito veliki koralni grebeni koji svojom konfiguracijom i izgledom zapravo podsećaju na velike koralne grebene toplijih mora, toplih tropskih mora.

Kaže i da je bogatstvo riba na toj lokaciji neverovatno s ozbirom na to da je ribolov zabranjen.

Zbog toga se, objašnjava, riba odomaćila, mirna je, dopušta i bliži prilazak, što se jasno vidi i na video snimku. očito iz onog videa koji sam snimio.

Video sam dao Nacionalnom parku, oni su ga objavili, ima puno pregleda i to je zaista jedno bogatstvo koje je nevjerojatno i specifično, a prema informacijama koje sam dobio, takav koraljni greben nije zabilježen ni na Mediteranu - ističe Kunica.

Naučnik Valter Kožul iz Instituta za more i priobalje takođe kaže da je kameni koral endem Sredozemnog mora, a osim Mljeta, gde ga ima najviše, može se uglavnom naći oko srednjedalmatinskih ostrva i nešto malo u Istri, Limskom kanalu.