patrijarh Irinej
Foto: Alo/Printcsreen/Youtube/Televizija Hram

Poreklom je iz porodice Gavrilović, od oca Zdravka i majke Milijane, a na krštenju je dobio svetovno ime Miroslav.

U rodnom selu završio je osnovnu školu, a potom gimnaziju u Čačku. Po završetku gimnazije upisao se i završio Bogosloviju u Prizrenu, a zatim i Bogoslovski fakultet u Beogradu. Nikad nije zaboravio svoj rodni kraj, a svojim naslednicima je ostavio u amanet da izgrade crkvu u njegovom rodnom selu.

Jedna od poslednjih želja blaženopočivšeg srpskog patrijarha Irineja bila je da se u njegovom rodnom selu Vidova kraj Čačka, na proplanku na kom je kao dečak čuvao ovce, izgradi skromna crkva brvnara.

crkva vidovo

Printcrseen

 

 

Ta njegova želja je ispujena, iako nije doživeo da vidi sagrađenu Božiju kuću u svom rodnom mestu, ostavio ju je u amanet vernicima i meštanima. Na praznik Svih svetih osveštana su zvona i krstovi, a to je okupilo brojne vernike koji su se okupili kod crkve i Parohijskog doma koji je takođe izgrađen.

- Osveštali smo zvona na hramu kao i krst, u narednom periodu sledi nam osvećenje i cele crkve, sređen je konak kao i parterno uredjenje dvorišta, čekamo idejno rešenje za ogradu koja će ulepšati sve . Sada već davne 2015. godine počele su pripreme za ovu našu veliku svetinju, 2018. godine zaršen je temelj, a danas stojimo ispred velelepne crkve gradjene u ime našeg voljenog patrijarha. U narodu se kaže "koliko godina gradio crkvu, toliko će vekova služiti - kazao je pre par meseci za RINU, Slobodan Kovačević sestrić pokojnog patrijarha Irineja.

Patrijarh Irinej crkvu u Vidovi obišao je nekoliko meseci pre svoje smrti 2020. godine. Po njegovoj želji najverovatnije će biti posvećena Uspenju presvete Bogorodice, a njenu izgradnju pomogao je verujući narod. Radova se prihvatio i provereni majstor, profesor Falulteta tehničkih nauka u Kragujevcu, dr Miloš Radovanović. Crkva ima oko 90 kvadrata, pripada redu manjih, skromna i po materijalu i po svemu, ali su se neimari trudili da na arhitektonski i na drugi način dobije jednu finu duhovnu dimenziju kakvu zaslužuje.

- Najžalije mi je što ujak nije dočekao završetak gradnje crkve koju je silno želeo. Zadnji put kad je bio u našem selu, dolazio je samo zbog ove crkve. Insistirao je da svetinja bude što skromnija i da se ne razmećemo skupim detaljima, a jedina želja bila je da se ispred crkve nadogradi trem što smo mi i učinili, ispričao je Slobodan.

Rodna kuća patrijarha Irineja nalazi se na 300 metra od mesta gde je sagrađena crkva.

Ko je bio patrijarh srpski Irinej?

Patrijarh srpski Irinej Gavrilović rođen je u selu Vidova kod Čačka 1930. godine. Na krštenju je dobio ime Miroslav.


U rodnom selu završio je osnovnu školu, a potom gimnaziju u Čačku. Po završetku gimnazije upisao je i završio Bogosloviju u Prizrenu, a zatim i Bogoslovski fakultet u Beogradu. Po završenom fakultetu odlazi u vojsku.
 
Po povratku iz vojske ubrzo biva postavljen za suplenta (profesora) Prizrenske bogoslovije. Pre stupanja na dužnost profesora, oktobra meseca 1959. godine, u manastiru Rakovica, od strane Patrijarha srpskog Germana, prima monaški čin, dobivši monaško ime Irinej.
 
U oktobru 1959. godine, u crkvi Ružici na Kalemegdanu je rukopoložen u čin jeromonaha. Dok je bio profesor u Prizrenskoj bogosloviji, upućen je na postdiplomske studije u Atinu. 
 
Godine 1969. postavljen je za upravnika Monaške škole u manastiru Ostrog, odakle se vraća u Prizren, gde je postavljen za rektora Prizrenske bogoslovije. Sa te dužnosti 1974. izabran je za vikarnog episkopa patrijarha, sa titulom episkopa moravičkog. Godinu dana kasnije, 1975. godine izabran je za episkopa niškog.
 
Na Svetom arhijerejskom saboru Srpske pravoslavne crkve, 22. januara 2010. godine, izabran je za arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading