Željko Ražnatović Arkan
EPA
Željko Ražnatović Arkan

EPA

Ni posle 20 godina ne zna se ko je nalogodavac ubistva Željka Ražnatovića Arkana, Foto: EPA

Dobrosav Gavrić (43), osuđen na 35 godina zbog ubistva Željka Ražnatovića Arkana (48), posle izručenja iz Južnoafričke Republike najverovatnije će robijati u požarevačkom zatvoru „Zabela“, gde se već nalaze Milorad Ulemek Legija (51) i pripadnici zemunskog klana, saznaje „Alo!“.Ukoliko se usvoji novi pravilnik o zatvorima, Arkanov ubica može biti smešten u najčuvaniji zatvor u Srbiji, nazvan „Alkatraz“, u kojem robijaju Legija i Zvezdan Jovanović Zveki (54). 

Vrlo je verovatno da će biti smešten u sedmi paviljon „Zabele“, u kojem vlada strog režim, a u kojem su već Radomir Marković, bivši šef Službe državne bezbednosti, i Gavrićev saučesnik Dragan Nikolić Gagi. 

Dobrosav Gavrić

screenshoot/Youtube

Dobrosav Gavrić je za ubistvo dobio novac, tvrdi Boža Spasić, Foto: screenshoot/Youtube

- „Alkatraz“ bi bio najbolje rešenje za Gavrića, koji je 14 godina izmicao pravdi. Međutim, tamo se nalazi Legija, Arkanov prijatelj i vojnik, tako da bi se strogo moralo paziti da ne dođu u kontakt. U sedmom paviljonu je već Rade Marković, šef DB-a u vreme Slobodana Miloševića, za čije je vladavine ubijen Arkan. Unutra su i najozloglašeniji pripadnici zemunskog klana. Gavrić će verovatno biti smešten u posebnu ćeliju sa nekim cimerom koji nema pojma ko je bio Arkan - kaže sagovornik „Alo!“ iz pravosuđa.

U slučaju da se proceni da bi rizik po Gavrića bio suviše velik, mogao bi da izdržava kaznu u zatvoru u Novoj Skeli, u Pančevu. Izručenje Gavrića je već gotova stvar i samo fali paraf Ronalda Lamola, ministra pravde Južnoafričke Republike.

Milorad Ulemek Legija

EPA/Nenad Kojadinović

Milorad Ulemek Legija je bio Arkanov vojnik i prijatelj, Foto: EPA/Nenad Kojadinović

- Odluka suda se više poštuje i vrlo su male šanse da ministar ne odobri ekstradiciju - dodaje sagovornik „Alo!“.

Međutim, Božidar Spasić, bivši funkcioner DB-a, nije siguran da će ministar pravde Južnoafričke Republike staviti potpis na odluku o ekstradiciji.

- Uvek postoji neka začkoljica, pa se to izručenje može stopirati - smatra Spasić.

Uloga engleske i američke službe u ubistvu

„Ako vezujemo ubistvo sa DOS-om, onda ne možemo govoriti da je srpska tajna policija donela odluku o ubistvu, s obzirom na to da su svi strani obaveštajci sedeli po kancelarijama tih službi, listali dosijea i odlučivali o potezima i merama te njihove nove demokratije. Tu je postojala jedna sprega u kojoj su se izgubili tragovi odluke da se likvidira Arkan. Slobodan Milošević nije stajao iza svega jer Arkan nije mogao biti svedok protiv njega u Hagu. On nije ubijen zbog Haga. Arkan je imao veliku želju da se politički aktivira, ponašao se kao da je oslobodilac. Arkanovo ubistvo je bilo početak priprema za rušenje Miloševića. Očekivalo se da će biti ubijen, a iza toga su verovatno stajale zapadne službe, Englezi, Amerikanci, koji su već bili uticajni na ovom području. Sve ubice su došle preko Bosne. Suštinski je ubistvo obračun vodećih ljudi kriminalnog podzemlja“, naglašava Spasić za „Alo!“.

Na pitanje ko sve strahuje od Gavrićevog izručenja, Spasić navodi da više nema takvih.

- Gavrić više nije tempirana bomba. On je bio neposredni izvršilac. Naređeno mu je da puca, dali su mu novac i uspeli da ga sačuvaju određeni period. On nema one podatke kako se organizovalo ubistvo, kakva je bila logistika, koja je služba stajala iza toga, domaća ili strana. Izabran je kao neposredni izručilac, ali nije znao niti zna za dogovore, ko je dao konačno svetlo za ubistvo. Kad službe učestvuju u takvim operacijama, onda ne znate gde je početak, a gde kraj. Pogotovo kada se u podzemlju ubijaju veliki kumovi. Jasno da je iza svega stajala država - ističe Spasić.

Radomir Marković, bivši šef DB

EPA/Saša Đorđević

Radomir Marković, bivši šef DB, Foto: EPA/Saša Đorđević

On napominje da će Gavrić u zatvoru biti maksimalno čuvan.

- Ni od koga ne treba da strahuje i da bude ugrožen od Arkanovih osvetnika. Nije ugrožen jer se raspao taj sistem odbrane i sećanja na Arkana. Niko nije lud da ubije Gavrića jer bi dobio maksimalnu kaznu.
Gavriću je vrlo važno da ne bude na ulici. U zahtevu za izručenje je, pretpostavljam, klauzula da će se Gavriću garantovati bezbednost -zaključuje sagovornik „Alo!“.

Komentari (1)

Dragan

08.02.2020 12:28

Sto znaci namestice da ga ubiju u zatvoru.